W dawnych czasach lecznicze aściwości skór owczych były powszechnie znane i często stosowane. Używało się ich do uśmierzania bólu, jako okłady przy złamaniach, w chorobach skórnych, a także jako naturalna ochrona przed zimnem. Obecne coraz częściej wraca się do tradycyjnych zastosowań runa owczego.

Skóry owcze zawierają duże ilości lanoliny, która nazywana jest również zwierzęcym woskiem, posiadającym wiele właściwości leczniczych.

Głównymi składnikami tej substancji są estry kwasów tłuszczowych i steroli zwierzęcych. Lanolina jest bardzo dobrze przyswajalna przez skórę. Dlatego jest powszechnie stosowana w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, głównie przy wyrobie kremów lub maści.

Skóra owcza jest nie tylko idealnym dodatkiem do wnętrz, ale i doskonale sprawdza się w leczeniu różnych schorzeń m.in. reumatyzmu oraz w innych bólach mięśni i stawów. Podczas przeziębienia warto okryć się ciepłą narzutą, która zapewni odpowiednie ciepło. Prawdziwa skóra owcza może sprawić, że pozbędziesz się różnych schorzeń związanych z bólem krzyżowo-lędźwiowym, ale i usuniesz szkodliwe substancje znajdujące się w domu.

Skóra owcza wykorzystywana jest także jako neutralizator nieprzyjemnych zapachów — jest naturalnym oczyszczaczem powietrza. Jest w stanie uzdatnić powietrze w pomieszczeniu w bardzo krótkim czasie. Posiada ona naturalną zdolność usuwania nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych substancji znajdujących się w domu. Wysoka zawartość kreatyny wyłapuje z powietrza, wiąże i neutralizuje szkodliwe dla organizmu związki chemiczne.