Do niedawna dywan z naturalnej skóry owczej kojarzył się z wizją drewnianego domku, z kominkiem w centralnej jego części; domek w starym stylu lub w stylu country.
Wówczas taki dywan ze skóry miał za zadanie głównie dodać wnętrzom ciepła oraz podkreślić często wiejski charakter. Spora popularność dywanów ze skór naturalnych wówczas wiązała się często z łatwym dostępem do tego typu wyrobów. W wielu gospodarstwach bowiem ludzie posiadali kilka owiec hodowanych dla mleka lub mięsa.
Dzisiaj tego typu hodowle są coraz mniej popularne, a dostępność tego typu naturalnych wyrobów jest coraz trudniejsza. Obecnie regionem, gdzie jeszcze hodowla owiec dla mleka jest popularna, jest Podhale. To tutaj nadal kultywowana jest tradycja wypasania owiec na halach, w naturalnych ich środowisku. To właśnie z takich tradycyjnych hodowli pochodzą nasze skóry. Zwierzęta są w nich traktowane humanitarnie i nigdy nie są hodowane dla pozyskania wełny czy skór. Skóra taka jest produktem ubocznym z ubojni, skąd ją pozyskujemy, sortujemy, a następnie jest ona suszona i garbowana. Warto pamiętać, że zarówno wełna, jak i skóra owcza są naturalnymi materiałami odnawialnymi. Jako produkty naturalne mogą zostać zwrócone do cyklu środowiskowego w każdym momencie.
Moda na upiększanie pomieszczeń skórami dekoracyjnymi, w Polsce, powróciła kilka lat temu, kiedy to wszyscy urządzali swoje mieszkania w stylu skandynawskim. Dzisiaj naturalne skóry owcze coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych, industrialnych, a nawet tradycyjnych aranżacjach. Takie skórzane dywany można napotkać zarówno w domach, mieszkaniach, home office, jak i w biurach czy nawet kancelariach. Skóra taka idealnie komponuje się z ogólnym wystrojem niemal każdego wnętrza i nadaje mu ciepłego, klimatycznego wyglądu. Dywan wykonany z naturalnej skóry nie tylko dodaje luksusu i szyku w Twoim wnętrzu, jego istotną cechą jest również wygłuszanie dźwięków, izolacja cieplna, neutralizowanie żył wodnych oraz pochłanianie fal elektromagnetycznych.
Zawartość lanoliny we włosiu powoduje silne działanie antybakteryjne, plamoodporne oraz przeciwalergiczne poprzez hamowanie namnażania się roztoczy.
Dodatkową zaletą naturalnych skór jest ich wyjątkowy i oryginalny wygląd, nie ma bowiem dwóch takich samych skór. Twoje naturalne owcze dywany, nawet pochodzące z tej samej hodowli, zawsze będą się różniły kolorem czy długością, a nawet sposobem układania się włosa. Nikt więc nie będzie miał takiego samego dywanu ze skóry .
Pamiętaj, że skóra owcza jest bardzo wytrzymałym i elastycznym darem natury, którym możesz cieszyć się przez długie lata, jednak musisz pamiętać o jej pielęgnacji. Naturalna skóra wymaga regularnego wytrząsania z niej zanieczyszczeń, wietrzenia, odkurzania oraz szczotkowania.