Po wyprawieniu skóra garbarska wykorzystywana jest na wiele różnych sposobów.
Najczęściej po skóry zwierzęce sięga przemysł obuwniczy, wykorzystując je między innymi do produkcji cholewek, spodów oraz podszewek butów. Są to głównie skóry typu welur, nubuk, waterproof, glace, zamsz czy nappa.
Kolejną grupą skór są skóry galanteryjne. Powstają z nich niewielkie wyroby o charakterze głównie zdobniczym lub dodatkowym do odzieży. Przykładem galanterii skórzanej są paski, rękawiczki, torebki, ale również teczki, aktówki czy walizki. Można w tej grupie umieścić również skóry kaletnicze, z których wykonuje się głównie portfele, mieszki, sakiewki, torebki. Kiedyś obie te grupy stanowiły jedność, a nazwy stosowane były zamiennie. Obecnie wyroby galanteryjne częściej oznaczają wyroby uzyskiwane w produkcji masowej, kaletnik zaś ZAWSZE wykonuje swoją pracę ręcznie, z największą starannością, a jego wyroby są oryginalne i niepowtarzalne, istne rzemiosło, które niestety w Europie powoli wymiera.
Skóry rymarskie to kolejny rodzaj skór, są one jednak coraz mniej popularne, rymarstwo bowiem to zanikający dział rzemiosła, zajmujący się wytwarzaniem uprzęży konnych, siodeł, różnego rodzaju akcesoriów jeździeckich, a także skórzanych pasów pędnych. Zawód ten najbardziej popularny był w czasach poprzedzających rewolucję przemysłową, wtedy bowiem jedyną siłę pociągową i transportową stanowiły konie. Nieznaczne ożywienie tego zawodu nastąpiło na przełomie XX i XXI wieku za sprawą rosnącego zainteresowania turystyką konną.
Obecnie najbardziej popularnymi rodzajami skór zwierzęcych, tuż po przemyśle obuwniczym, są te wykorzystywane w produkcji mebli, introligatorstwie oraz w produkcji przyrządów sportowych, oraz instrumentów muzycznych. Przecież kto z nas chociaż raz nie siedział na skórzanej kanapie czy fotelu, nie miał w ręku książki w pięknej skórzanej oprawie czy w reszcie kto z nas nie rzucał piłką lekarską uszytą ze skóry, czy nie grał w piłkę nożną?
W czasach średniowiecza skóra była niezastąpionym surowcem do wyrobu odzieży, obuwia, worków, sakw, a także części uzbrojenia. W obecnych czasach jest mocno wypierana przez tkaniny syntetyczne, które niestety najczęściej są bardzo szkodliwe dla naszego środowiska.